XML

syntax

Správny zápis dokumentov XML je dôležitý, pretože už aj jedna chyba v zápise zapríčiní zlyhanie zobrazenia dokumentu. Nutnosť správneho zápisu tak núti ku dôslednosti pri tvorbe dokumentu, ktorá pri HTML ide často do úzadia.


Jednoduchý príklad, na ktorom budú ďalej vysvetlené pravidlá zápisu a význam jednotlivých častí:


<?xml version="1.0" encoding="windows-1250"?>
<výrobok>
  <názov>Televízor</názov>
  <značka>xxx</značka> 
  <dovozca>
    <firma>yyy</firma>
    <adresa>
      <ulica>Dlhá 7</ulica>
      <mesto>Horný Koniec</mesto>
      <psč>123 45</psč>
      <telefón>0123 45 67 89</telefón>
    </adresa> 
  </dovozca>
  <popis kód="451-25">Uhlopriečka 115 cm, LCD</popis>
  <cena mena="SKK">150.000</cena>
</výrobok>


(Na prvý pohľad je zrejmá prvá výhoda XML, a tou je definovanie vlastných značiek, ktoré priamo informujú o význame údajov uložených medzi nimi.)

Prvý riadok sa nazýva deklarácia XML dokumentu, a je tu uvedený druh a verzia jazyka a spôsob kódovania dokumentu.
Každý dokument XML sa skladá zo znakov, medzi ktorými sú uvedené údaje. Znakom sa hovorí ELEMENTY a zapisujú sa pomocou TAGOV (značiek). 

Zásady:

Všetky elementy musia byť párové, to znamená – musí existovať začiatočný aj ukončovací tag. 

Každý element môže obsahovať okrem svojho mena aj ďalšie informácie, ktoré bližšie špecifikujú obsah. Hovorí sa im metadáta, a sú uložené v tzv, atribútoch. Atribúty sa zapisujú v začiatočnom tagu oddelené od názvu elementu medzerou. Jeden element môže mať niekoľko atribútov, ktoré od seba oddeľujeme medzerou.

Elementy môžu byť do seba vnorované, ale nesmie dôjsť k ich prekríženiu. Jazyk XML rozlišuje veľké a malé písmená. Celý dokument musí byť uzavretý v jednom elemente. Dokumenty môžu tiež obsahovať prázdne elementy, ktoré je možné zapísať dvojako – (<ulica></ulica> resp. <ulica/>). Na začiatku mena elementu nesmie byť číslica.