9. ročník súťaže IHRA

Aj v tomto školskom roku 2020/2021 otvárame na Ústave informatiky PF UPJŠ možnosť registrácie do súťaže. Je možná registrácia aj s hrou predchádzajúceho ročníka. Záverečná prehliadka sa uskutoční online formou v apríli 2021.

Súťaž IHRA je s platnosťou od 1. januára 2018 zaregistrovaná na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pod číslom 2017/971:73-10E0. Viac pozrite organizačný poriadok súťaže: poriadok_ihra.pdf.

IHRA je súťaž v tvorbe počítačových hier s voľnými pravidlami. Súťažné hry môžu byť ľubovoľného žánru a môžu byť zamerané na ľubovoľnú tému. Na programovanie je možné použiť obľúbený programovací jazyk, herný engine alebo ich kombináciu. V súťaži privítame hry, ktoré sú vyvíjané buď v priebehu aktuálneho školského roka, alebo v rámci dlhodobejšieho projektu. Je možné súťažiť aj s hrou, ktorá už bola prezentovaná, avšak v jej autori dosiahli vo vývoji nové výsledky.

Jedinou podmienkou je kreatívne zakomponovanie loga UPJŠ vo Vašej hre.

Registrácia jednotlivcov alebo tímov bude prebiehať do 28.02.2021 a odosielanie súťažných hier bude možné do 31.03.2021. Vítané sú takisto tímy, ktoré sú zložené zo žiakov rôznych škôl. V prípade, že v tíme sú žiaci dvoch rôznych kategórií, tím súťaží vo vyššej z týchto kategórií. Viac informácií nájdete v sekcii Pravidlá.

Súťaž je organizovaná v rámci národného projektu IT AKADÉMIA - VZDELÁVANIE PRE 21. STOROČIE. Viac informácií tu: http://itakademia.sk/ihra/

Výsledky 8. ročníka

V školskom roku 2019/2020 sa do 8. ročníka súťaže zaregistrovalo 48 tímov. V rámci záverečného hodnotenia komisia hodnotila celkovo 19 tímov:
7 tímov získalo umiestnenie alebo špeciálnu cenu v kategórii Z (základné školy),
12 tímov získalo umiestnenie alebo špeciálnu cenu v kategórii S (stredné školy).

Základné školy

1. Dead Rails (Unity 3D) dead_rails_img Tomáš Varga, Lukáš Jenčík
(Osemročné Gymnázium Gelnica, SNP 1)
2. Night Run (Scratch) night_img Šimon Sobek
(ZŠ Jastrabá 188)
2. Shards of the Past (GDScript, Godot engine) shards_img Radovan Milián
(ZŠ Krosnianska 4, Košice)
3. Math Game (Scratch) math_img Noemi Sasaiová
(ZŠ Ul. sv. Michala 42, Levice)
3. Schoolrise (Scratch) school_img Matej Válek
(ZŠ Krosnianska 4, Košice)
MathMaze (Baltík)
Špeciálna cena za hru s najlepšími labyrintmi
Patrik Šabík
(ZŠ Ul. sv. Michala 42, Levice)
The Cave (Baltík)
Špeciálna cena za hru s najlepšími prevlekmi postáv
Matej Havran
(ZŠ Ul. sv. Michala 42, Levice)

Stredné školy

1. N&C Infinity (Node.js, HTML, CSS, Thunkable) nc_img Matej Kozub, Anna Bondarenko
(Gymnázium Poštová 9, Košice; Súkromné gymnázium Solivarská 18, Prešov)
2. BallZ (Java Script, HTML, CSS) ballz_img Erik Partila
(SPŠ elektrotechnická, Plzenská 2832, Prešov)
2. Hra (Python)
s_hra
Andrej Kuchta
(Spojená škola, Komárňanská 28, Nové Zámky)
3. I will survive (C# Unity) s_survive_img Miloš Marejka
(SPŠ informačných technológií, Kysucké Nové Mesto)
3. Ultimate Ninja Master (Unity 2D a C#) s_ninja Erik Holečko
(SPŠ Jozefa Murgaša, J. M. Hurbana 6, Banská Bystrica)
3. EdTown Defense (Unity/C#, Krita, Aseprite, FL Studio) s_edtown Eduard Fekete, Matej Vasky, Lukáš Majerník, Tomáš Proks, Richard Geroč, Matej Pokorný, Viktor Tibor Antony
(Gymnázium Alejová 1, Košice; Gymnázium sv. T. Akvinského, Zbrojničná 3, Košice)
Dungeon'r (C++, OpenGL)
Špeciálna cena za najlepšiu hru v C++
Viliam Geffert
(Gymnázium Poštová 9, Košice)
Motorbike Simulator (Unity 3D)
Špeciálna cena za úvod k hre
Monika Uhrínová
(SPŠ Jozefa Murgaša, J. M. Hurbana 6, Banská Bystrica)
Stonks (GameMaker)
Špeciálna cena za najlepšie technologické demo hry
Frederik Tóth, Marek Fekete, Matej Šľachta, Matej Misál, Ladislav Takács, Oliver Poliačik
(Súkromné gymnázium Dneperská 1, Košice)
Hades (C#, Unity 3D)
Špeciálna cena za hru s prepracovanými charaktermi postáv
Ján Drahoš
(SPŠ Jozefa Murgaša, J. M. Hurbana 6, Banská Bystrica)
Rolling Car (Unity 3D)
Špeciálna cena za najlepšiu automobilovú hru
Dávid Bunca
(SPŠ elektrotechnická, Plzenská 2832, Prešov)
Night Time (Game Maker)
Špeciálna cena za hru s prepracovanými charaktermi postáv
Šimon Čarný
(SPŠ elektrotechnická, Plzenská 2832, Prešov)

Súťaž naďalej podporujú aj herní vývojári Matúš Kirchmayer (Perihelion Interactive a Matsuko), Peter Nagy (GamesFarm) a Ladislav Bačo (Fishcow).

Prehliadka a výsledky 4. ročníka

Výsledky 4. ročníka boli zverejnené. Tento rok sa prehliadky zúčastnilo 27 tímov.

V kategórii Z vyhrala plošinovka Block World Adventure od Dušana Havlíka kombinujúca hektické tempo hry s “minecraftovskou” 2D grafikou. V kategórii S bola na prvom mieste logická hra Remember Denisa Piklu naprogramovaná v Allegre/C++ v ktorej hráč spolupracuje s nahratým “duchom” svojho predošlého pohybu. Medzi študentmi UPJŠ vyhrala verzia kartovej hry Srdcia Patrika Baka.

blockworld_img remember_img srdcia_img

V hodnotiacej komisii sa prehliadky zúčastnili aj herní vývojári Matúš Kirchmayer (Perihelion Interactive a Matsuko) a Peter Nagy (GamesFarm), ktorých štúdiá tiež prispeli cenami.

4. ročník súťaže IHRA

Radi by sme Vám oznámili, že na Ústave informatiky PF UPJŠ v Košiciach aj v tomto školskom roku otvárame možnosť registrácie do súťaže IHRA. Ak rátame aj nultý ročník, ide v poradí už o piatu edíciu tohto podujatia.

IHRA je súťaž v tvorbe počítačových hier s voľnými pravidlami. Súťažné hry môžu byť ľubovoľného žánru a môžu byť zamerané na ľubovoľnú tému. Na programovanie je možné použiť obľúbený programovací jazyk, herný engine alebo ich kombináciu. V súťaži privítame hry, ktoré sú vyvíjané buď v priebehu aktuálneho školského roka, alebo v rámci dlhodobejšieho projektu. Je možné súťažiť aj s hrou, ktorá už bola prezentovaná, avšak v jej autori dosiahli vo vývoji nové výsledky.

Jedinou podmienkou je kreatívne zakomponovanie loga UPJŠ vo Vašej hre.

Registrácia jednotlivcov alebo tímov bude prebiehať do 31.01.2016 a odosielanie súťažných hier bude možné do 31.03.2016. Vítané sú takisto tímy, ktoré sú zložené zo žiakov rôznych škôl. V prípade, že v tíme sú žiaci dvoch rôznych kategórií, tím súťaží vo vyššej z týchto kategórií. Viac informácií nájdete v sekcii Pravidlá.

Game Days 2015

V rámci festivalu animovaných filmov Fest Anča sa 26-27 júna v Žiline bude konať podujatie Game Days. Cieľom tohto podujatia je neformálne stretnutie medzi českými a slovenskými hernými vývojármi a verejnosťou.

Viac informácií:

Prehliadka a výsledky 3. ročníka IHRA

Výsledky 3. ročníka sú online. Prehliadky sa zúčastnilo 20 tímov.

V kategórii Z vyhrala hra MazeBox tímu ESIOsoft; logická hra v Unity3D engine založená na sérii bludísk so stúpajúcou obtiažnosťou. V kategórii S bol najúspešnejší prepracovaný platformer Last Light od Jozefa Petra a Christophera Stupáka. V kategórií O sa zúčastnil jediný súťažiaci Samuel Kupka, ktorý popri svojej hre NoooBoxes predstavil možnosti vizuálneho programovania (Blueprint) v Unreal Engine 4.

mazebox_img lastlight_img noooboxes_img

Tento rok sa prehliadky zúčastnili aj herní vývojári Martin Bačo (Fishcow) Matúš Kirchmayer (Perihelion Interactive a Matsuko) a Peter Nagy (GamesFarm), ktorí v krátkych prednáškach predstavili svoje herné projekty a zapojili sa do hodnotenia súťažných hier. Štúdio GamesFarm tiež prispelo cenami vo forme svojich hier.

Registrácia ukončená, termín prehliadky

Registrácia súťažiacich bola ukončená. Tento rok sa prihlásilo 36 tímov z celého Slovenska (... a vlastne aj mimo). Pomaly sa blíži čas odovzdávania hier; hry je potrebné odovzdať do 31.03.2015.

Prehliadka a vyhodnotenie hier sa bude konať v stredu 22.4.2015 o 11:00 v miestnosti P/03 (SA1C03) na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach (Jesenná 5 - mapa) v historickej časti budovy na poschodí.

Info o prehliadke

Prednáška: “Vývoj PC hry bez kapitálu a skúseností”

V rámci seminára Bez(a)dis sa 3.12.2014 uskutoční prednáška Vývoj PC hry bez kapitálu a skúseností. Prednášať bude Martin Bačo, spoluzakladateľ košického indie štúdia Fishcow, ktoré stojí za hrou Gomo a momentálne pracuje na ďalších projektoch.

Vstup je bezplatný a všetci súťažiaci IHRY a ďalší záujemcovia o vývoj hier sú vítaní.

Prednáška sa uskutoční v stredu 3.12.2014 o 13:30 v “nonstop” miestnosti na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach (Jesenná 5 - mapa) - v historickej časti budovy na poschodí.

Viac informácií nájdete na Bez(a)dis stránke prednášky, prípadne ak potrebujete viac informácií, môžete sa spýtať v diskusii.

Táto prednáška by mala byť prvou zo série občasných prednášok a prípadne stretnutí týkajúcich sa vývoja hier. Ak robíte hry a chcete pomôcť slovenskej gamedev komunite, prezentovať svoj projekt alebo sa podeliť o svoje skúsenosti s tvorbou hier (inak povedané; ak máte návrh na prednášku), kontaktujte nás na adrese ihra[AT]science.upjs.sk alebo na fóre.

3. ročník IHRA a fórum

Ústav informatiky PF UPJŠ vyhlasuje 3. ročník súťaže IHRA.

IHRA je súťaž v tvorbe počítačových hier s voľnými pravidlami. Hry môžu byť akéhokoľvek žánru, o akejkoľvek téme, v akomkoľvek jazyku alebo engine a vyvíjané akokoľvek dlho; v hre je však potrebné zakomponovať kreatívnym spôsobom logo UPJŠ.

Registrácia jednotlivcov alebo tímov bude prebiehať do 31.01.2015 a odosielanie súťažných hier bude možné do 31.03.2015. Viac informácií v sekcii Pravidlá.

Fórum

Na začiatok 3. ročníka sa nám podarilo spustiť aj fórum (informácie o fóre). Ak máte akékoľvek otázky ohľadom súťaže, fórum je najlepšie miesto, kde ich môžete riešiť. Toto fórum nie je určené len pre súťaž IHRA, ale aj pre akúkoľvek diskusiu o tvorbe hier, pre riešenie technických problémov počas tvorby hier a pre diskusiu o herných projektoch, a to aj v prípade, že nesúvisia so súťažou.

Iné

Na stránke prebehli malé úpravy, mala by už byť čitateľná na Androide a pridali sme (neúplný) zoznam slovenských herných štúdií.

Spustená nová IHRA stránka

Spustili sme novú stránku súťaže. Mala by byť prehľadnejšia a poskytovať viac užitočných informácií (napr. sekcia Zdroje). Stránka ešte nie je v úplne finálnom stave. V budúcnosti (nedávame presný čas lebo Valve Time) plánujeme ešte spustiť fórum aby sa dali verejne riešiť akékoľvek problémy so súťažou, prípadne aby mohli súťažiaci diskutovať o svojich hrách. Ak si všimnete nejaké chyby alebo nedostatky, môžete nás kontaktovať na ihra@science.upjs.sk.