Inštalácia servera Apache Tomcat 5.5.x

Róbert Novotný

Revision History
Revision 1.07. marca 2005

Prvé vydanie


1. Úvod
2. Inštalácia
2.1. Prerekvizity
2.2. Stiahnutie Tomcata
2.3. Inštalácia
2.4. Dokončenie nastavení
2.5. Prehliadka nainštalovaných položiek
3. Spustenie a zastavenie Tomcatu
3.1. Spustenie a zastavenie z konzoly
3.2. Spustenie a zastavenie služby
4. Zobrazenie úvodnej stránky

1. Úvod

Apache Tomcat je servletový kontajner podporujúci zároveň technológiu JSP. Pri inom pohľade je Apache Tomcat HTTP servlet, umožňujúci vytvárať dynamické stránky s podporou technológií Java Servlets a Java Server Pages.

2. Inštalácia

2.1. Prerekvizity

Na prípravu Tomcata budeme potrebovať korektne nainštalované prostredie Java SDK Standard Edition verzie 5 s nastavenou systémovou premennou JAVA_HOME.

2.2. Stiahnutie Tomcata

  1. Tomcata možno stiahnuť z oficiálnych stránok http://tomcat.apache.org/. Nasledujeme odkaz Download, Tomcat 5.x.

    Figure 1. Stránky Tomcatu

    Stránky Tomcatu
  2. Aktuálnou verziou v čase písania manuálu bola 5.5.16. Zo sekcie Binary Distributions vyberieme položku Windows Executable.

    Figure 2. Stránky Tomcatu

    Stránky Tomcatu

2.3. Inštalácia

  1. Stiahnutý súbor s príponou .exe spustíme. Prvé okno sprievodcu je len informatívne.

    Note

    Tomcata je vhodné inštalovať z administrátorského účtu.

    Figure 3. Prvý krok inštalácie

    Prvý krok inštalácie
  2. Druhé okno predstavuje licenciu, na základe sme oprávnení Tomcat používať (Tomcat je k voľnému stiahnutiu)

    Figure 4. Druhý krok inštalácie

    Druhý krok inštalácie
  3. Nasledovné okno umožňuje si vybrať komponenty, ktoré sa majú nainštalovať.

    Figure 5. Tretí krok inštalácie

    Tretí krok inštalácie
    • Core komponent predstavuje jadro inštalácie

    • Service určuje, či sa Tomcat nainštaluje ako služba systému Windows. To znamená, že ho bude možné spustiť automaticky pri štarte systému, a navyše Tomcat bude bežať bez zobrazeného konzolového okna.

    • Native predstavuje špeciálnu nízkoúrovňovú knižnicu optimalizovanú pre daný operačný systém, ktorá urýchľuje obsluhu požiadaviek klientov v prípade veľkej záťaže. Táto knižnica sa sťahuje pri inštalácii z internetu. Pre domáce použitie nie je potrebná, Tomcat pobeží aj bez nej.

    • Start Menu Items nainštaluje položky do ponuky Štart.

    • Documentation, Examples a Webapps reprezentujú postupne dokumentáciu, vzorové príklady servletov a JSP a vzorové webové aplikácie pre použitie s Tomcatom.

  4. Ďalšie okno obsahuje cieľový adresár, do ktorého sa Tomcat nainštaluje. Budeme predpokladať, že Tomcat nainštalujeme do C:\Java\tomcat-5.5.

    Figure 6. Štvrtý krok inštalácie

    Štvrtý krok inštalácie
  5. Nasleduje krok špecifikujúci port, na ktorom bude Tomcat počúvať. Štandardom je port 8080, čo zodpovedá lokálnej adrese http://localhost:8080. Ďalej nastavíme prihlasovacie meno a heslo pre administrátora, pomocou ktorého môžeme spravovať webové aplikácie.

    Figure 7. Piaty krok inštalácie

    Piaty krok inštalácie
  6. Posledným krokom pred inštaláciou je uvedenie cesty k Java Runtime Environment verzie 5 a novšej. Štandardne býva JRE nainštalované v C:\Program Files\Java.

    Figure 8. Šiesty krok inštalácie

    Šiesty krok inštalácie

    Note

    Predošlé verzie Tomcata vyžadovali na svoje fungovanie Java Development Kit, ale vetva 5.5.x sa tejto závislosti už zbavila. Napriek tomu sa odporúča uviesť cestu k Java Development Kit, pretože niektoré externé knižnice mimo Tomcatu (napr. Axis) vyžadujú na svoje fungovanie práve JDK, ktorého umiestnenie hľadajú na základe tohto nastavenia. Ak namiesto JDK nájdu len JRE, ich funkčnosť je obmedzená alebo nemožná.

  7. Po stlačení Install prebehne inštalácia.

    Figure 9. Inštalácia

    Inštalácia
  8. Po jej skončení nám inštalátor ponúkne možnosť spustiť Tomcat a prípadne zobraziť readme súbor. Obe možnosti ponecháme nezačiarknuté, pretože Tomcat spustíme ručne po dokončení niektorých nastavení.

    Figure 10. Posledný krok inštalácie

    Posledný krok inštalácie

2.4. Dokončenie nastavení

Po dokončení nastavenia sa veľmi silne odporúča nastaviť v systéme dve systémové premenné prostredia, JAVA_HOME a CATALINA_HOME. Bez ich správneho nastavenia je správna funkčnosť Tomcata otázkou šťastia.

Systémove premenné prostredia možno nastaviť cez ŠtartNastaveniaOvládacie panelySystém. Na záložke Upresniť vyberieme tlačidlo Premenné prostredia. V spodnom rámci pre systémové premenné pridáme premennú prostredia CATALINA_HOME s hodnotou, ktorá reprezentuje adresár, do ktorého sme nainštalovali Tomcat. V našom prípade je to hodnota C:\java\tomcat-5.5.

To isté vykonáme s premennou JAVA_HOME. Je možné, že táto premenná v zozname už existuje, v takom prípade len skontrolujeme jej hodnotu. Hodnota tejto premennej je adresár, v ktorom sa nachádza JDK. V našom prípade je to adresár c:\java\jdk-5.0_6.

2.5. Prehliadka nainštalovaných položiek

Do ponuky Štart sa nainštalovalo viacero položiek, z ktorých najdôležitejšie sú Monitor Tomcat a Configure Tomcat. Prvá položka inicializuje ikonu v System Tray. Tá umožňuje spúšťať a zastavovať Tomcat (v prípade, že sme ho nainštalovali ako službu systému Windows) a meniť niektoré jeho nastavenia. Táto miniaplikácia je nakonfigurované na spúšťanie pri každom štarte Windowsu.

Figure 11. Tomcat Monitor

Tomcat Monitor

Položka Configure Tomcat umožňuje alternatívny prístup k nastaveniam Tomcatu.

3. Spustenie a zastavenie Tomcatu

Nainštalovaný Tomcat možno spustiť viacerými spôsobmi.

3.1. Spustenie a zastavenie z konzoly

V príkazovom riadku sa presunieme do adresára, kde bol nainštalovaný Tomcat. To môžeme vykonať príkazom cd %CATALINA_HOME%. V tomto adresári existuje podadresár bin. Presunieme sa teda doňho (cd bin). V tomto adresári spustíme program tomcat5.exe. Po chvíľke čakania sa vyroluje výpis reprezentujúci hlásenia pri spúšťaní Tomcata.

Zastaviť Tomcat môžeme stlačením Ctrl+C.

3.2. Spustenie a zastavenie služby

Na to jestvuje tiež viacero spôsobov. V príkazovom riadku spustíme príkaz net start tomcat5. Systém vypíše v prípade úspešného spustenia oznam do konzoly. Zastavenie služby vykonáme príkazom net stop tomcat5.

Alternatívne použijeme ŠtartSpustiť, kde do položky Spustiť zadáme services.msc. Zobrazí sa nám zoznam služieb systému Windows. Po kliknutí na položku Apache Tomcat môžeme službu zastavovať či spúšťať pomocou príslušných príkazov.

Note

Tomcat môže byť v systéme spustený len jedným z uvedených dvoch spôsobov. Teda buď ako služba alebo z konzoly. Typickým prípadom duplicitného spustenia je hláška java.net.BindException: Address already in use: JVM_Bind oznamujúca, že na danom porte už počúva nejaký program (ktorým je najčastejšie práve už raz spustený Tomcat).

Figure 12. Tomcat Monitor

Tomcat Monitor

4. Zobrazenie úvodnej stránky

V prehliadači navštívime stránku http://localhost:8080. V prípade, že všetko prebehlo korektne, mali by sme vidieť úvodnú stránku Tomcata.

Figure 13. Úvodná stránka

Úvodná stránka